259 kilometrów do utraty tchu…
Akcja z okazji Międzynarodowego Dnia Nadciśnienia Płucnego
Ponad 259 kilometrów, czyli odległość taką jak z Warszawy do Krakowa, „przejechały” dziś gwiazdy ze świata sportu, kultury i mediów, by wyrazić solidarność z chorymi na nadciśnienie płucne. Akcja pt. „Do utraty tchu dla chorych na nadciśnienie płucne” odbyła się w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Nadciśnienia Płucnego.
Wśród znanych osób, które włączyły się do akcji byli: Katarzyna Żak, Beata Sadowska, Anna Samusionek, Lidia Kopania, Katarzyna Kwiatkowska, Kamila Szczawińska, Mateusz Szymkowiak, Przemysław Saleta, Tomasz Zubilewicz.
Celem akcji jest podniesienie świadomości na temat nadciśnienia płucnego, co umożliwi szybsze diagnozowanie i pomoc chorym – mówi Agnieszka Bartosiewicz, Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, które jest organizatorem akcji. Przez dwie godziny, gwiazdy oraz wszyscy chętni trenowali na rowerach treningowych, by wyrazić solidarność z chorymi. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że prosta czynność jaką jest np. jazda na rowerze, coś normalnego dla zdrowego człowieka, jest poza zasięgiem osób chorych na nadciśnienie płucne.
Podczas wydarzenia zainteresowani robili sobie zdjęcia z hasłem tej międzynarodowej akcji. Ze zdjęć powstała plenerowa wystawa fotografii osób popierających akcję. Wolontariusze rozdawali przechodniom jabłka z niebieskimi ustami (symbolem nadciśnienia płucnego) oraz ulotki edukacyjne. Organizatorzy przeprowadzili także sondę uliczną na temat wiedzy Warszawiaków o nadciśnieniu płucnym.
Na nadciśnienie płucne cierpią głównie młodzi ludzie – średni wiek zachorowania to ok. 35 lat. Mylone jest często z astmą lub innymi schorzeniami i trudno je zdiagnozować. Jest to choroba groźna, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Nadciśnienia Płucnego akcje edukacyjne o charakterze sportowym odbywają się w 30 krajach. Na świecie przypada on 5 maja, w Polsce w tym roku obchodzony był 8 maja. Więcej informacji na stronach organizatorów: www.phaeurope.org oraz www.phapolska.org