11. Ogólnopolska Konferencja Sekcji Krążenia Płucnego
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, Stowarzyszenie wzięło udział w 11 Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (SKP PTK), która odbyła się w dniach 21-23 października w Łodzi.
Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się 22 października. Uczestników przywitała przewodnicząca SKP PTK – dr Ewa Mroczek wraz z komitetem organizacyjnym: prof. Jarosławem Kasprzakiem oraz prof. Łukaszem Chrzanowskim.
Naukowy program konferencji obejmował szereg zagadnień związanych z różnymi aspektami nadciśnienia płucnego: „Nowe spojrzenie na TNP: nie zwalniaj tempa w wirtualnych czasach”, „ Lekarz, pielęgniarka i pacjent we wspólnej podróży przez chorobę”, „Jak możemy skrócić czas do rozpoznania TNP”, „Dlaczego celem leczenia w TNP powinien być status niskiego ryzyka?” – to zaledwie kilka wykładów, które odbyły się w ramach piętnastu sesji konferencji.
Gościem sesji dotyczącej COVID-19 i nadciśnienia płucnego był lider i założyciel zespołu Łzy – Adam Konkol. Opowiedział o swoich doświadczeniach z chorobą oraz z jakimi problemami boryka się po infekcji Covid-19. Zaapelował także do wszystkich sceptyków, aby dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich zaszczepili się przeciwko Covid-19.
Głos zabrała także wiceprezes Stowarzyszenia, Marta Mrozek. Opowiedziała zebranym o tym, co udało się nam zrobić dla pacjentów w czasie pandemii. Wspomniała także jak radzili sobie nasi chorzy w tym trudnym okresie oraz o planach Stowarzyszenia na kolejny rok.
W ramach konferencji odbyła się sesja pielęgniarska, w której oprócz omówienia aspektów psychologicznych opieki nad chorymi z TNP zastanawiano się czy w wirtualnych czasach pandemii można edukować pacjenta i czy może on pozostać w centrum uwagi zespołu leczącego TNP. Konferencja była też okazją do wręczenia dwóch nagród:
• Nagrody Młodego Naukowca
• Statuetki „ Rycerza Prawego Serca” .
Nagroda Młodego Naukowca przeznaczona jest dla naukowca w wieku do 40 lat, który w okresie między 12 października 2020 a 30 września 2021 roku, jako pierwszy opublikował pracę z zakresu chorób krążenia płucnego w piśmie o najwyższym wskaźniku Impact Factor (wskaźnik określa częstotliwość cytowania artykułu z danego czasopisma w danym roku).
Nagrody otrzymali:
I nagroda – Szymon Darocha (Otwock)
II nagroda – Remigiusz Kazimierczak (Białystok)
III nagroda – Michał Piłka (Otwock) oraz Marcin Waligóra (Kraków)
Wyróżnienie otrzymały- Marta Banaszkiewicz (Otwock) oraz Anna Migdał ( Warszawa ).
Statuetkę Rycerza Prawego Serca otrzymują lekarze za wybitne zasługi dla rozwoju medycyny w zakresie krążenia płucnego. W tym roku powędrowała ona do rąk prof. Grażyny Brzezińskiej- Rajszys, kardiologa dziecięcego i kierownika Pracowni Interwencji Sercowo- Naczyniowych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Przez cały czas trwania Konferencji w strefie otwartej funkcjonowało stoisko naszego Stowarzyszenia. Chętnie odwiedzali nas lekarze i pielęgniarki, biorąc dla swoich pacjentów nasze poradniki i ulotki o nadciśnieniu płucnym.