Udane spotkanie pacjentów i ich bliskich w Krakowie!
11 czerwca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie pacjentów chorych na nadciśnienie płucne (NP.) i ich bliskich, zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie wraz z Kliniką Chorób Serca i Naczyń Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Centrum Chorób Rzadkich Układu Krążenia
w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
Zainteresowanie imprezą było olbrzymie – do ostatniej chwili zgłaszali się chorzy na NP, ich opiekunowie i bliscy (w sumie na sali wraz z zaproszonymi lekarzami spotkało się blisko 130 osób – trzeba było dostawić kolejny rząd krzeseł!)
Zebranych, w imieniu dr med. Anny Prokop-Staszeckiej – Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II – i swoim, przywitał prof. dr hab. med. Piotr Podolec – Dyrektor Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Kierownik Kliniki Chorób Serca i Naczyń UJ CM, Kierownik Centrum Chorób Rzadkich, a także dr hab. med. Grzegorz Kopeć- Koordynator Programu Nadciśnienia Płucnego w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II i Alicja Morze – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób
z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół.
Po powitaniu prof. Piotr Podolec wygłosił wykład wprowadzający, w którym scharakteryzował nadciśnienie płucne i omówił najnowsze kierunki jego terapii.
W dalszej części spotkania głos zabrali lekarze, którzy odpowiedzieli na najczęściej stawiane przez chorych pytania:
– Czy NP. można wyleczyć? (dr hab. med. Grzegorz Kopeć
– Czy mogę latać samolotem? (lek. Wojciech Magoń),
– Czy mogę zajść w ciążę? (dr Magdalena Kaźnica-Wiatr),
– Czy cewnik do podawania epoprostenolu (Veletri) boli? (lek. Marcin Waligóra),
– Zachorowania na NP. Czy moje dzieci będą chore? (lek. Kamil Jonas),
– Czy powinienem zaszczepić się na grypę i pneumokokowe zapalenie płuc? (lek. Anna Tyrka)
– Kto powinien używać koncentratora tlenu? Jak długo? (lek. Magdalena Nowacka).
Po przerwie głos zabrała prezes Alicja Morze, która w prezentacji zatytułowanej „Stowarzyszenie Pacjentów z Tętniczym Nadciśnieniem Płucnym i ich Przyjaciół. Kim jesteśmy? Co robimy? Jakie są nasze cele?” przedstawiła program i dokonania Stowarzyszenia w ostatnich latach.
Część wykładową spotkania zakończył referat mgr Anny Kędzierskiej – psychologa – zatytułowany: „Gdy chorujesz >na zawsze< – psychologiczne konsekwencje chorób przewlekłych”. Po prezentacjach każdy mógł zadać pytanie prelegentom lub porozmawiać o chorobie.
Podczas wspólnego obiadu i jeszcze długo po nim, uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, numerami telefonów i już umawiali się na następny zjazd!
Fot. Grzegorz Morze